Yakın Çevrede Görülecek Yerler

LİKYA YOLU

Antalya ile Finike arasında uzanan 509 km uzunluğundadır.

İngiliz “Sunday Times“ gazetesi tarafından dünyanın en güzel yürüyüş yollarından biri olarak tanımlanmaktadır.

OLİMPOS BEYDAĞLARI MİLLİ PARKI

Olimpos-Beydağları Sahil Millî Parkı Sarısu’dan itibaren Antalya – Kumluca karayoluna ve Akdeniz’e paralel olarak Gelidonya Burnu’na kadar uzanmaktadır.

Akdeniz Körfezinin batı sahilinde muhteşem güzellikte doğal plajlar antik şehirler vardır. Parkın coğrafi odak noktasını oluşturan ve Akdeniz körfezindeki denize en yakın ve aynı zamanda en yüksek dağı olan Olimpos (Tahtalı) Dağı yaklaşık 2.400 m yüksekliğe ulaşmakta, yürüyüş ve dağcılar için önemli bir hedef teşkil etmektedir.

PHASELIS ANTİK ŞEHRİ

Beycik’ten 16km. M.Ö. 690. Çam ağaçlarının içerisinde, romantik, antik liman şehrinde çam ormanları, tarih ve deniz içiçe bulunmaktadır. Tarih, orman ve deniz keyfini bir arada yaşayabileceğiniz tek yer.

Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Su Yolu Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkânlar vardır. Ayrıca Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin MÖ 1. ve 2. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir.

ÇIRALI

Beycik’ten 20 km. Olympos Koyu’nun doğu kısmında, limon ve portakal bahçelerinin çevrelediği, doğallığı bozulmamış, Olimpos Antik şehrine yürüyüş mesafesinde olup, çevrenin en güzel sahillerinden biridir.

Çıralı, ormanların denize kadar uzandığı, sahilde küçük restaurantların bulunduğu, uzun ve geniş çakıl kumsala sahiptir. Doğal sit alanı ve deniz kaplumbağalarının (Carettaların) korunduğu bölgedir. Bölgenin en güzel ve en keyifli plajı burada bulunmaktadır.

CHIMAERA (YANARTAŞ)

Beycik’ten 17km. Çıralı’dan ulaşılan, denizden 250m yükseklikte, destanlara konu olmuş, binlerce yıldan beri yanan alevlerin bulunduğu dağdır.

Ormanın içerisinde, açık bir kayalık alanda hiç sönmeyen bir ateştir. MÖ. 4. yüzyıldan beri yazarlar metinlerinde bu gizemli alevlerden söz etmektedirler. Ateşin bulunduğu yerin yakınlarındaki kalıntılar antik bir Bizans Kilisesine aittir.

OLİMPOS ANTİK ŞEHRİ

Beycik’ten 18 km. M.Ö. 200. dan kalma antik liman şehridir.

Geniş çakıl sahili ve buradan denize dökülen berrak deresi ile tabiatın tüm güzellikleri birarada bulunmaktadır. Çıralı sahil uzantısında, Çıralı’dan yürüyüş mesafesindeki doğa harikası koya ait plaj, deniz ve tarih keyfinizi birleştirmektedir.

ADRASAN

Beycik’ten 30 km. Likya yolu üzerinde bulunan, yüksek dağların çevrelediği uzun ve geniş çakıl sahili bulunan doğa harikası bir koydur.

Adrasan’ın kapalı koyu, geniş ve uzun bir kumsala sahip. Her yerinden denize girme imkanı var. Koyun karşısındaki Musa Dağı’na bağlı Eliğ, tepesi çökmüş bir deveyi andıran silueti ile ilgi çekiyor. Adrasan koyunun her iki tarafından çıkılan orman içi yükseklikler, koyun ne kadar estetik olduğu konusunda fikir sağlayacak güzellikler sergiliyor.

KEMER

Beycik’ten 25 km dir.

Denizi, sahilleri, otelleri, cafeleri, restaurantları, çarşısı marinası ve çok sayıdaki eğlence yerleriyle Türkiye’nin son yıllarda en çok gelişen turistik bölgesidir.

GELİDONYA FENERİ

Gelidonya Feneri, Antalya’nın Akdeniz’deki en uç noktası olup Türkiye’nin en güzel yürüyüş rotalarından biri, yeşil ve mavinin kesişme noktası. Gelidonya Burnu ile önündeki Beş Adalar’ın Likya coğrafyasında ve denizcilik tarihinde önemli bir yeri var.

Ters akıntılardan dolayı antik dönemde sayısız gemi kayalara sürüklenerek batmış. Burun adeta bir sualtı mezarlığına dönüşmüş durumda. İ.Ö.15. Yüzyıl’a ait gemi kalıntıları (Uluburun) Bodrum Sualtı Müzesi’nde sergileniyor.Efes’ten başlayan Antik Likya Yolu, fenerin önünden geçiyor, 227 metrelik rakımıyla Türkiye’nin en yükseğe konumlanmış Türkiye’nin en etkileyici en güzel manzaralı deniz feneri.

RHODIAPOLIS

Antalya il sınırları Kumluca İlçesi’nin 2,5 km kuzeyinde muhteşem Kumluca ve deniz manzarasına hakim, çamlarla örtülü bir tepenin yamacında kurulmuştur.

Rhodiapolis, Kalıntıları bir orman yangınından sonra ortaya çıkmıştır.  Rodos kolonilerinden biridir. Likya birliği üyesidir. Etkileyici şehir kalıntıları halen çevresinde çok geniş bir alanda görülmektedir.

ARYKANDA ANTİK ŞEHRİ

Antalya ili, Finike İlçesi, Elmalı yolu üzerinde yer alan Arykanda Antik Kenti, Likya medeniyetinin en önemli başkentlerinden birisidir.

Zamanında, çevrenin en zengin şehri olup, muhteşem şehir kalıntıları günümüze bozulmamış halde gelen, antik kalıntılardan hoşlanmayanların bile bir istisna yapıp gezmesi gereken nadir kalıntılardan biridir Kolay savunulabilir ve ormanlık bir alanda gizlenmiş durumdadır.
Günümüzde Finike Belediyesi tarafından dolunay zamanında Ayışığı Müzik Festivali düzenlenmektedir.


ULUPINAR

Beycik’ten 9 km mesafede, Finike istikametinde, yüksek ağaçların altında, serinletici dere üzerinde, özellikle alabalık yenilebilen bir çok lokantanın bulunduğu turistik vadi.

Anayoldan içeri girdiğiniz andan itibaren eşsiz çam kokusu sizleri büyüleyecektir.Torosların zirvesinden gelen buz gibi su çam ağaçları ile birlikte size eşlik edecektir.Bu ortamda ki restaurantlar şelalelerin ve derelerin üzerinde gün boyu alabalık servisi yapabiliyor.